Frenleme Direnci Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Hız kontrol cihazlarıyla kontrol edilmekte olan AC ya da DC elektrik motorlarının, sürücüler tarafından aniden durması ya da normal hıza inmesi istenirken veya kontrol etme isteğini oluşturmak için frenleme direnci devreye girer ve kullanılır. Motorlarda enerji kesildiğinde bile bir süre kinetik enerji ile dönmeye devam ederek, jeneratör görevi görür gibi gerekli noktada çalışmaya devam eder. Bu noktada ters yönde üretilen bir enerjiyi ısıya dönüştürme noktası bulunurken, enerjiyi DC'ye çevirip en doğru uygun güçte frenleme direncine aktarmaktadır.

Motor tarafından üretilen rejeneratif enerji invertörün DC barasının yükselmesine sebep olur. Fazla gerilim frenleme direnci üzerinden ısıya dönüştürülür ve DC bara normal seviyesine düşer. Aslında frenleme direnci, hız kontrol cihazında bakıldığında DC bara voltajının yükselmesine karşı önlem almak adına kullanılan omik bir yük olarak tanımlanır.

Krom nikel tellerden elde edilmekte olan dinamik frenleme direncini ısı yayılımlarına elverişli olduğu için soğutuculu alüminyum şeklinde üretilmektedir. Yüksek ısı seviyelerine karşı dirençli olan magnezyum oksit kullanılarak kasa aralarındaki ısı transferini sağlayabilen frenleme direnci özel üretim ile imal edilen alüminyum malzemeler ile dizayn edilmektedir.